YASAL UYARI

Web sitemiz, kamuya genel bir bilgi sağlamak amacıyla hazırlanmıştır.
2012-2019 © Tüm telif hakları Moda Hukuku Enstitüsü’ne aittir.
Moda Hukuku Enstitüsü web sitesinin kısmen ya da tamamen kopyalanması yasaktır ve aksi davranış telif hakkı ihlali teşkil eder.

Instagram

  • Ariana Grande’den, Forever 21’e Tazminat Davası.Dünyaca ünlü şarkıcı Ariana Grande , ürünlerinin tanıtımında ismini ve tasvirini kullandığı iddia edilen Amerikan giyim perakendecisi Forever 21’e dava açtı.Geçtiğimiz aylarda Los Angeles federal mahkemesine Grande’nin avukatları tarafından verilen dava dilekçesinde her iki şirketin Grande’nin markayı onayladığına yönelik yanlış algıya neden olan en az 30 resim ve videoyu yayımladığı iddiası yer aldı. Grande, Riley Rose’u marka hakkını ihlal etmekle suçlayarak 10 milyon dolarlık (57 milyon TL) bir dava açtı.Dava dilekçesine göre suçlamalar, ortak bir sosyal medya kampanyası oluşturmaya yönelik görüşmelerin sonlanmasının ardından geldi. Görüşmeler, Forever 21’in önerilen tutarı ödemeyi reddetmesiyle sonlanmıştı. Dilekçede şu ifadeler yer alıyor: “Forever 21’in ve Riley Rose’un marka ve ürünlerini tanıtmak için Grande’nin adını, imajını, tasvirini ve müziğini izinsiz bir şekilde kullanması yasal tanıtım haklarının açık bir şekilde ihlalidir. Bu adımla davacılar zararın tazmin edilmesi, Forever 21’in haksız kazancının geri verilmesi ve Forever 21 ile Riley Rose’un, davacının ilerleyen dönemdeki kişisel ve fikri ve sınai mülkiyet haklarını ihlal etmekten caydırılması için cezai tazminat kararı talep ediyor.” Aralık 2018 den bu yana görüşmeleri sürdürülen davanın Grande’nin tek bir Instagram paylaşımının piyasa değerinin “6 haneli rakamlara vardığı” iddia eden dava dilekçesinde, “Forever 21’in Grande’nin ismini ve tasvirini kullanma hakkı için teklif ettiği tutar sanatçının itibarı açısından yetersiz." ifadesi kullanıldı.Dava öncesi görüşmeler anlaşmayla sonuçlanmadı.Her iki şirket, Ariane Grande’nin haklarını ödemek yerine “internet sitesi ve medya platformlarında aldatıcı kampanya” başlattığını ileri sürüyor. Dilekçede marka hakkı ihlali ile ilgili çeşitli dosyalar da yer aldı.Örnekler arasında Grande’nin müzik videolarında giydiklerine benzer giysi ve takılar kullanan “benzer bir modelin” Instagram paylaşımı ve Grande’nin “7 Rings” şarkısının sözlerinin paylaşımın altında kullanılması da bulunuyor.
  • Adidas vs Adidog.Gerek hakkında açılan gerek kendisinin açtığı davalarla sıklıkla moda hukukunun gündeminde olan ünlü Alman spor giyim markası #Adidas son zaferini bir köpek giyim markasına karşı Japonya’da kazandı. Adidas, Japon Marka Kanunu’na da dayanarak, #Adidog isminin Japonya’da ve dünyada son derece yüksek bir üne sahip olan Adidas markası ile tüketiciler nezdinde karışıklığa neden olacağını ileri sürdü. Ve söz konusu marka açısından Japon Patent Ofisi’ne itirazda bulundu.Peki sizce sonuç ne olmuş olabilir?Gerekçelerinizi ve yorumlarınızı postun altında bizimle paylaşabilirsiniz 🐾İçerik/ Content: @senaaduru

Follow Me!

open
en_USEnglish
tr_TRTürkçe en_USEnglish