HAPPY FASHION LAW DAY!

Şu an 23’ü aşkın şehirde 18 ülkede ve 5 kıtada kendine teorik ve pratik alanlar bulan moda hukuku, son 10 yılda moda sektöründe hukukun önemine dair büyük bir bilinçlenme kazanılmasını ve teksil ve moda sektöründe katma değerli ürünler tasarlanmasını sağladı. Markalaşma stratejilerinin başında yer alan ve moda hukukunun temel konularından olan marka koruma, moda hukuku sayesinde markaların değerini yükselterek sektördeki rekabet güçlerinin arttırmasını sağladı. Chanel, geçtiğimiz 10 yılda, sadece fikri ve sınai mülkiyet davaları özelinde Amerikan mahkemelerinde açtığı davadan 1 milyar doları aşan tazminat kazandı. Bu miktar Chanel’in Ar-Ge çalışmalarına katkı sağlarken, markasını hukuki olarak 360 derece koruyarak yıllar boyunca ‘Chanel’ olarak sektörün en büyük oyuncularından biri olmayı başardı.

Peki, bu ‘moda hukuku’ nereden çıktı? 

Coco Chanel Mahkemede

Aslında moda tarihine baktığımızda, marka, tasarım ve buluşların korunma ihtiyacının doğmasıyla birlikte moda hukukunun temellerinin atıldığını görmek mümkün. Örneğin, dikiş makinesi deyince aklımıza hemen Singer geliyor. Ancak dikiş makinesini icat eden kişinin Singer olmadığını, 1850’de patentini alan kişinin Singer olduğunu biliyor muydunuz? Ya da haute-couture’ün babası kabul edilen Charles Frederick Worth’un tasarımlarına adını ilk kez nakış olarak işleyen tasarımcı olduğunu ve bu yolla tasarımlarını markası altında koruduğunu? Moda tarihinde birçok ilkin sahibi Coco Chanel’in tasarımlarını korumak için bir terziye dava açması ve dava sonucunda moda tasarımlarının ‘sanat eseri’ sayılması kararının çıkması da yine moda hukukunu, aslında moda tarihinin her anında görebileceğimizi bizlere ispatlıyor.

Moda Hukukunun Akademideki ‘Sıfır Noktası’

Moda hukukunun yeni bir disiplin olarak hukuk literatürüne girişi, bu kavramın ve sınırlarının teorik olarak belirlenmesi 2000’li yıllara dayanıyor. Moda hukukuna dair ilk akademik çalışma 2000 yılında, Cenevre Üniversitesi’nden yayımlanan “Le Droit International de la Mode” (Modanın Uluslararası Hukuku) tezinde ele alındı. Bu tezden 4 yıl sonra, 2004 yılında prestijli Fransız hukuk dergisi Revue Lamy Droit des Affaires’de avukat Annabelle Gauberti ve meslektaşları “Droit du luxe” (Lüks Hukuku) isminde özel bir dosya yayımladılar. Bu çalışma, moda sektöründe yer alan lüks ürünlerin hukuki kapsamları konusunda inceleme içerdiği için moda hukukunun akademik çalışmalarından biri olarak sayıldı.

2006 yılında Profesör Susan Scafidi, Fordham Hukuk Fakültesi’nde Moda Hukuku alanında ilk dersi verdi. 2008 yılında Fordham Üniversitesi bünyesinde kurulan Fashion Law Institute moda hukuku alanında kurulan ilk kurum oldu. Fashion Law Institute, Amerikan Moda Konseyi Başkanı dünyaca ünlü tasarımcı Diane von Fürstenberg’in katkılarıyla daha da büyüdü ve dünyada yankı uyandırdı. 2011 yılında, New York barosu, kendi bünyesinde Moda Hukuku Komitesi’ni; New York Bölgesi Avukatlar Grubu da alt grup olarak Moda Hukuku Alt Komitesi’ni kurdular.

Amerika’dan sonra dünyadaki ikinci Moda Hukuku Enstitüsü ise İstanbul’da 2012 yılında kuruldu. Günümüzde ise Rusya’dan, Güney Afrika’ya kadar farklı coğrafyalarda moda hukuku kurumları, moda ve tekstil endüstrisindeki aktörlerin global çapta önemli avantajlar kazanmasını ve katma değer yaratmalarını sağlıyor. Her yıl 20 Nisan günü dünya çapında ‘Fashion Law Day’ olarak kutlanıyor.

Birlikte daha da büyümek dileğiyle!

Comments are closed.

YASAL UYARI

Web sitemiz, kamuya genel bir bilgi sağlamak amacıyla hazırlanmıştır.
2012-2019 © Tüm telif hakları Moda Hukuku Enstitüsü’ne aittir.
Moda Hukuku Enstitüsü web sitesinin kısmen ya da tamamen kopyalanması yasaktır ve aksi davranış telif hakkı ihlali teşkil eder.

Instagram

  • Türkiye'de moda hukuku ve yönetimi alanında ilk kez organize edilen Fashion Law & Business Summit'i yoğun bir ilgiyle 8 Eylül Pazar günü gerçekleştirdik. Brandcared'in ana sponsor, Büyük Kulüp'ün mekan sponsoru olduğu ve Woolmark, Yves Rocher, Harvard Business Review, Bloomberg Businessweek ile Uluay Tercüme'nin sponsorluklarıyla etkinliğimizde A'dan Z'ye moda sektöründeki tüm güncel konuları konuştuk.🌏Etkinliğimizin sorunsuz geçmesi için tüm gün arı gibi koşturan Fashion Law Institute Istanbul ekibine ve ilk kez gerçekleştirilen bu zirvede tereddütsüz yanımızda olan sponsorlarımıza çok teşekkür ederiz.
  • Türkiye'de moda hukuku ve yönetimi alanında ilk kez organize edilen Fashion Law & Business Summit'i yoğun bir ilgiyle 8 Eylül Pazar günü gerçekleştirdik. Brandcared'in ana sponsor, Büyük Kulüp'ün mekan sponsoru olduğu ve Woolmark, Yves Rocher, Harvard Business Review, Bloomberg Businessweek ile Uluay Tercüme'nin sponsorluklarıyla etkinliğimizde A'dan Z'ye moda sektöründeki tüm güncel konuları konuştuk.🌍Türk moda ve tekstil sektörüne yön veren değerli tasarımcılardan ve kurumlardan Woolmark’tan Gülay Gökbayrak’ın, Late.Ist PR’dan Oğuzhan Tabur ve Taylan Gül’ün, Sudi Etuz’dan Şansım Adalı ve Selin Koç’un, Hatice Gökçe’nin, Ece Gözen’nin, İdil Demirel’in, Yrd. Doç. Dr. Serdar Uysal’ın, Ezra ve Tuba Çetin’in, KAGIDER İyi İşler Kadın Girişimcilerinden Busena Çelik Zümbül, Çiğdem Kacar Selimoğlu’nun, Benan Bal’ın ve Prof. Dr. Fatma Ayanoğlu’nun katılımlarıyla moda sektöründeki gelişmeleri her yönden konuştuk.

Follow Me!

open
en_USEnglish
tr_TRTürkçe en_USEnglish