Nike’ın Hamile Sporcular Skandalı

Bugün 25 Mayıs Dünya Etik Günü. Bu özel günde, son zamanlarda çok konuşulan ve Nike’ın etik değerlerini sorgulatan bir skandalı sizler için yazdık. İyi okumalar!

Atletizm tarihinin en başarılı sprinter’larından biri olan Allyson Felix,  6 kez Olimpiyat altın madalyasını, 11 kez dünya şampiyonluğunu kazandı. Nike, Felix’in sponsoruydu.  Ancak Felix, hamile kalması halinde Nike’ın kendisine %70 daha az ödeme yapmak istemesi nedeniyle anlaşmazlık yaşadıklarını ifade etti. 

Geçtiğimiz günlerde New York Times’a konuşan ve Nike’ın daha önce sponsor olduğu Phoebe Wright, Alysia Montaño, Kara Goucher gibi atletler de hamile kalmaları durumunda Nike’ın sponsorluk anlaşmasını dondurma ve ödeme yapmama kararı aldığını belirttiler. Ardı ardına gelen bu açıklamaların ardından Nike, kadın atletlere uyguladığı bu yaptırım nedeniyle eleştiri oklarının hedefi oldu ve ikiyüzlülükle suçlandı. Zira Nike’ın paylaştığı 2019 sponsorluk sözleşmelerinde, markanın sponsorluk ücretlerini azaltma hakkına sahip olduğu yazıyor ve sözleşmeye göre doğum ya da hamilelik bu durum için istisna sayılmıyordu. 

Özellikle kadının gücü konusuna her fırsatta değinen ve eşitliği savunan markalardan olan Nike, tüm bu skandala son vermek için açıklama yaparak, geçmiş dönemlerde sponsorluğunu üstlendiği sporcuların ücretlerinde hamilelik nedeniyle kısıtlama olduğunu ancak bu tutumun 2018 yılında değiştiğini ve artık sporcuları hamile kaldıkları için ‘cezalandırmadıklarını’ belirtti. Son gelen eleştirilerin ardından Nike imzaladıkları sözleşmeleri yeniden revize edeceklerini ve sözleşmede yazılı olarak hamilelik durumunda sponsorluk durumunun etkilenmeyeceğini belirteceklerini ifade etti. Yine de bu açıklamalar, haksızlığa uğradıklarını hisseden sporcular için yeterli olmayacak gibi görünüyor.

Comments are closed.

YASAL UYARI

Web sitemiz, kamuya genel bir bilgi sağlamak amacıyla hazırlanmıştır.
2012-2019 © Tüm telif hakları Moda Hukuku Enstitüsü’ne aittir.
Moda Hukuku Enstitüsü web sitesinin kısmen ya da tamamen kopyalanması yasaktır ve aksi davranış telif hakkı ihlali teşkil eder.

Instagram

  • Türkiye'de moda hukuku ve yönetimi alanında ilk kez organize edilen Fashion Law & Business Summit'i yoğun bir ilgiyle 8 Eylül Pazar günü gerçekleştirdik. Brandcared'in ana sponsor, Büyük Kulüp'ün mekan sponsoru olduğu ve Woolmark, Yves Rocher, Harvard Business Review, Bloomberg Businessweek ile Uluay Tercüme'nin sponsorluklarıyla etkinliğimizde A'dan Z'ye moda sektöründeki tüm güncel konuları konuştuk.🌏Etkinliğimizin sorunsuz geçmesi için tüm gün arı gibi koşturan Fashion Law Institute Istanbul ekibine ve ilk kez gerçekleştirilen bu zirvede tereddütsüz yanımızda olan sponsorlarımıza çok teşekkür ederiz.
  • Türkiye'de moda hukuku ve yönetimi alanında ilk kez organize edilen Fashion Law & Business Summit'i yoğun bir ilgiyle 8 Eylül Pazar günü gerçekleştirdik. Brandcared'in ana sponsor, Büyük Kulüp'ün mekan sponsoru olduğu ve Woolmark, Yves Rocher, Harvard Business Review, Bloomberg Businessweek ile Uluay Tercüme'nin sponsorluklarıyla etkinliğimizde A'dan Z'ye moda sektöründeki tüm güncel konuları konuştuk.🌍Türk moda ve tekstil sektörüne yön veren değerli tasarımcılardan ve kurumlardan Woolmark’tan Gülay Gökbayrak’ın, Late.Ist PR’dan Oğuzhan Tabur ve Taylan Gül’ün, Sudi Etuz’dan Şansım Adalı ve Selin Koç’un, Hatice Gökçe’nin, Ece Gözen’nin, İdil Demirel’in, Yrd. Doç. Dr. Serdar Uysal’ın, Ezra ve Tuba Çetin’in, KAGIDER İyi İşler Kadın Girişimcilerinden Busena Çelik Zümbül, Çiğdem Kacar Selimoğlu’nun, Benan Bal’ın ve Prof. Dr. Fatma Ayanoğlu’nun katılımlarıyla moda sektöründeki gelişmeleri her yönden konuştuk.

Follow Me!

open
en_USEnglish
tr_TRTürkçe en_USEnglish