MODA HUKUKU GAZETESİ

Moda Hukuku Enstitüsü olarak her hafta paylaştığımız ulusal ve uluslararası güncel moda hukuku haberlerini moda hukuku gazetesi başlığı altında toplamaya ve yayımlamaya karar verdik. Her ay düzenli olarak yayımlayacağımız moda hukuku gazetesinde başta güncel moda hukuku haberleri olmak üzere, alanında yetkin isimlerle yapılan röportajlar, etkinliklerimiz ve eğitimlerimiz hakkında detaylı bilgiye ulaşabileceksiniz. Öğrenci temsilcisi arkadaşlarımızın büyük katkılarıyla oluşturulan tüm sayıları okumak ve katkı sağlamak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Moda Hukuku Gazetesi Editörü

Ceyhun Tömek

gazete@modahukukuenstitusu.org

Moda Hukuku Gazetesinin tüm sayılarını okumak için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz. 

MODA HUKUKU GAZETESİ

MODA HUKUKU NEDİR?

Moda hukuku, her ne kadar Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, Fransa ve İngiltere gibi geleneksel moda pazarlarının geliştiği ülkelerde oturmuş ve pratik zeminini bulmuş bir hukuk disiplini olsa da Türkiye’de birçok moda disiplininde olduğu gibi yeni yeni gelişmekte ve sektörün hukuki ihtiyaçlarına cevap vermeye çalışmaktadır.

Moda Hukuku, başta Fikri Mülkiyet Hukuku olmak üzere, Sözleşmeler Hukuku, Uluslararası Ticaret Hukuku, Reklam Hukuku, Rekabet Hukuku ve İş Hukuku gibi birçok hukuk disiplinini içinde barındırmaktadır.

Moda Hukuku, moda endüstrisi pazarında, bir ürünün kavramsal tasarım aşamasında bu ürün üzerindeki fikri ve sınaî hakların korunmasından, üretim, pazarlama-satış, tüketim ve sonrası aşamalarına kadar ki süreçlerde belirlenen stratejilerin hukuki zeminini oluşturma noktasında değer zincirinin tüm aşamalarında pratik zeminini bulan yeni bir hukuk dalı olarak karşımıza çıkmaktadır.

MODA HUKUKU NEDEN VAR?

Moda tasarım sektöründe bir ürünün ve hizmetin kavramsal tasarımından tüketiciye erişimine kadar gerekli olan tüm faaliyetleri içeren değer zincirinin iyi kurgulanması ve yönetilmesi gerekmektedir. Küreselleşen moda endüstrisinde, rekabet üstünlüğünün kazanılması için bu süreçlerdeki markalaşma, tasarım, üretim, satış-pazarlama, dağıtım ve lojistik stratejilerinin kurgulanması ve yönetilmesi aşamasında moda hukuku büyük bir önem taşımaktadır. Söz konusu değer zincirinin yönetim stratejilerinin sağlıklı bir şekilde belirlenmemesi ve yönetilmemesi, amaçlanan rekabet üstünlüğünün elde edilememesine sebep olacaktır. Moda hukuku, bu süreçlerde değer zincirinin her aşamasında söz konusu stratejilerinin belirlenmesi ve yönetilmesiyle yaratıcı ve katma değer yaratmaya odaklı bilincin gelişmesine ve bu sayede de küresel pazarda rekabet üstünlüğünün elde edilmesinde büyük bir öneme sahiptir.

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDEBİLİRSİNİZ

YASAL UYARI

Web sitemiz, kamuya genel bir bilgi sağlamak amacıyla hazırlanmıştır.
2018 © Tüm telif hakları Moda Hukuku Enstitüsü’ne aittir.
Moda Hukuku Enstitüsü web sitesinin kısmen ya da tamamen kopyalanması yasaktır ve aksi davranış telif hakkı ihlali teşkil eder.

Haber bülteni

open